Osteosarkoma- tai gana dažnas vėžys, kuris labiau būdingas didesnių veislių šunims. Net 85% kaulinių šunų onkologijų sudaro piktybinė osteosarkoma. Dariniai dažniausiai atsiranda galūnių kauluose, bet gali išsivystyti kaukolėje, stuburo ar šonkaulių kauluose, o atvejais šis navikas atsiranda pieno liaukose ir raumenyse. Šios rūšies vėžys greitai metastazuojantis (plintantis), todėl dažniausiai būna sunku sukontroliuoti gydymą ir tolimesnę ligos eigą.
Kokie simptomai?
Onkologijos simptomai nėra specifiški, tačiau galime pastebėti patinimą, kietą arba minkštą darinį, kuris didėja bėgant laikui. Šios rūšies navikai dažnai būna skausmingi, kadangi vėžio ląstelės naikina sveiką kaulinį audinį. Su pažeista galūne gyvūnas pradeda šlubuoti, o kartais visai neremia kojos. Galiausiai gyvūnas nusilpsta, dėl patiriamo skausmo gali atsirasti gyvūno agresija, suirzimas, apetito stoka, svorio kritimas. Ypač pažengusiose stadijose, kai nebelieka sveiko kaulo, per pažeistą vietą kaulai tampa trapūs ir gali sulūžti.
Kaip nustatyti šią ligą?
Atvykus į kliniką augintiniui atliekama pilna klinikinė apžiūra, įvertinama gyvūno būklė, išsekimas. Taip pat atliekami kraujo tyrimai, kurie skirti ištirti morfologiją ir vidaus organų veiklą. Galiausiai atliekamas pažeistos vietos rentgenas ir plaučių nuotrauka dėl galimų metastazių. Galiausiai patvirtinti diagnozę atliekamas citologinis arba histopatologinis tyrimas.
Koks gydymas?
Pirmiausia veterinarijos gydytojas onkologas įvertina kiek stipriai liga jau pažengusi. Jei gyvūnas ištiriamas nuo metastazių ir liga aptikta ankstyvoje stadijoje, atliekamas radikalus(pilnas) naviko pašalinimas. Daugeliu atvejų pašalinamos galūnės. Iš praktikos galime pasakyti, kad net ir didelės veislės šunys puikiai prisitaiko vaikščioti ant trijų kojų, kadangi dėl skausmingumo tos kojos gyvūnai jau kurį laiką nemina. Pašalinus kiekvienam gyvūnui individualiai pritaikoma chemoterapija ir tolimesnis gydymas.