Kada derėtų sunerimti dėl gyvūno sveikatos

2020-12-30

Mūsų augintiniai neturi galimybės pasakyti, kaip jie jaučiasi, tačiau jų kūno kalba yra labai išraiškinga. Daug laiko praleidžiame su gyvūnais, todėl net ir menkiausias elgesio pasikeitimas būna kaip įspėjimas apie ligą, skausmą ar blogą augintinio savijautą. Greitai pastebėjus simptomus ir elgesio pasikeitimą galime užkirsti kelią ligos plitimui ir lengviau gydyti, kol liga nebūna lėtinė. Žinojimas apie dažniausiai pasitaikančias ligas yra vienas iš būdų padėti sumažinti ligos riziką, todėl pateikiame kelis įspėjamuosius ženklus, kada reikėtų kreiptis į veterinarijos kliniką.

 

Elgesio pasikeitimai

Kai gyvūnams skauda ar jie nesijaučia gerai, jie dažniausiai rodo elgesio pokyčius. Paprastai šie pokyčiai įvyksta staiga. Visiems draugiškas šuo gali pradėti urgzti, neleisti glostyti ar net kąsti. Kai kurie gyvūnai slepiasi, tampa mieguisti, dirglūs, vengia kontakto su žmonėmis. Būna šunų, kurie rodo daugiau dėmesio ir glaustosi, norėdami parodyti, kad jiems skauda. Labai svarbu paminėti: kai kurie šunys ir ypač katės dažnai moka nuslėpti jaučiamą skausmą, todėl reikėtų atkreipti dėmesį į bet kokius įtarimą keliančius simptomus. 

Išorinė išvaizda

Geriausiai pastebimi išoriniai augintinių pokyčiai: naujai atsiradę gumbai, išbėrimai, plaukų išslinkimas, žaizdelės, odos niežulys, pėdučių laižymas, galvos purtymas. Katėms nėra būdingas sulipęs, riebaluotas kailis, tai parodo, kad katė prastai jaučiasi ir mažiau dėmesio skiria prausimuisi. Intensyvus lytinių organų ar išangės laižymas irgi yra simptomas, todėl to nereikėtų “praleisti pro akis“ .

Dingęs apetitas

Apetito praradimas dar vienas ženklas, kad kažkas gali būti negerai. Kartais šunys būna išlepinami gardžiais konservukais ir skanėstais, todėl nebeėda sauso maisto. Tačiau ligos požymis yra kai šuo neėda 24 valandas (net ir savo mėgstamiausio maisto). Svarbu stebėti išlakamo vandens kiekį. Geriant per daug vandens gali reikšti, kad jūsų augintinis turi karščiavimą, hormonų problemų ar inkstų sutrikimų. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į staigus svorio pasikeitimus: nutukimas ar liesėjimas.

Tuštinimosi ir šlapinimosi problemos

Šunys, tinkamai apmokyti daryti lauke, paprastai be rimtos priežasties nepradės šlapintis ar tuštintis namuose. Dažniausiai šie pakitimai atsiranga vyresnio amžiaus gyvūnams. Išejus į lauką gamtinių reikalų gyvūnas steni, bet neprasituština, neprasišlapina. Tai gali būti rimti įspėjamieji ženklai dėl prostatos bėdų, inkstų sutrikimo ar net šlapimo pūslės akmenligės. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į šlapimo spalvą, ar nėra kraujo priemaišų. Lakimas ir šlapinimasis gali padidėti dėl inkstų bėdų. Dažnas viduriavimas ar vėmimas, kraujas išmatose, gleivės gali parodyti sunkų apsinuodijimą, žarnyno uždegimą ar kitas ligas, todėl nedelsiant kreipkitės į veterinarijos kliniką. 

Kvėpavimo sistemos simptomai

Kosulys, dusimas, švokštimas ir išskyros iš nosies yra kvėpavimo ligų požymiai. Ligų gali būti įvairių: nuo paprasto peršalimo iki šunų gripo. Mažoms šunų veislėms būdingas  paveldimas trachėjos susiaurėjimas, kuris sukelia kosėjimą susijaudinimo ir fizinio krūvo metu. Vyresnio amžiaus šunims atsiradęs dusulys ir krenkštimas gali būti širdies problemų priežastis. 

Eisenos pokyčiai

Šlubavimas, kojos nešimas, nenoras lipti laiptais gali būti ortopedinės problemos priežastis. Tokiems pacientams reikalinga traumatologo konsultacija ir rentgeno nuotrauka pažeidimams įvertinti. Eisena taip pat gali sutrikti esant neurologiniam sutrikimui- orientacijos praradimas, svyravimas į šonus, sukimasis ratu į vieną pusę, alpimas ar net traukuliai. 

 

Namuose galite stebėti gyvūną iki vizito, kad kuo tiksliau galėtumėte apsakyti gydytojui simptomus. Labai patogu parodyti gydytojui nufotografuotą ar nufilmuotą medžiagą. Jei Jūsų geriausiam draugui pasireiškia ligos simptomai, turėtumėte nedelsdami užsiregistruoti gyvūno apžiūrai. Visuomet telefone turėkite išsaugoję numerį, kuriuo galėtumėte paskambinti. Jei neturite galimybės atvykti, galite užsiregistruoti konsultacijai internetine www.ruminavet.lt

„Ruminavet“  klinikos telefono numeris : +370 619 46265

Pasidalink: