Pieno liaukos onkologija
Pieno liaukos navikas – tai viena dažniausiai pasitaikančių vyresnio amžiaus nekastruotų patelių sveikatos problemų. Vidutiniškai patelėms atsiranda nuo 7 metų amžiaus, o labai dažnai 10 metų ir vyresnėms kalėms. Labai retai augliai gali atsirasti ir pas patinus. Pieno liaukos navikai skiriasi savo dydžiu, forma ir konsistencija. Jie gali būti gerybiniai ir piktybiniai (vėžiniai). Piktybiniai navikai greitai išplinta keliose liaukose, gali priaugti prie pilvo sienos ir gali išplisti į kitus organus.
Kokia tikimybė, jog kastracija padės?
Iškastravus kales iki pirmos rujos, lieka tik 0,5 % tikimybė atsirasti pieno liaukos navikams. Tačiau tokia ankstyva kastracija turi ir savo minusų. Su ankstyvu kastravimu neretai atsiranda šlapimo nelaikymo problemų, taip pat didesnių veislių šunų vystymasis būna sutrikdomas, netolygiai gali augti kaulai, ateityje gali išsivystyti klubų displazija. Kastruojant tarp pirmos ir antros rujos – 5 % tikimybė, o nuo antros rujos iki 2,5 metų – 26 % tikimybė išsivystyti pieno liaukos navikui. Vėlesnė kastracija šios onkologijos atsiradimui įtakos nebeturi. Ankstyvesnė kačių sterilizacija taip pat sumažina pieno liaukos auglių atsiradimo tikimybę.
Koks gydymas?
Gydymas dažniausiai būna chirurginis, atsižvelgiant į individualią gyvūno būklę. Apžiūros metu įvertinama, ar gyvūną saugu operuoti, atliekami kraujo tyrimai, kad įvertintume vidaus organų veiklą. Piktybiniai augliai dažnai metastazuoja į plaučius, todėl rentgeno nuotrauka įvertinama plaučių būklė. Neretai operuojama visa pieno liaukos pusė su visais tos pusės speneliais. Taip užkertamas kelias tolimesniam naviko plitimui, kadangi išoperavus tik kelias pieno liaukas, tikėtina, kad po kelių mėnesių jie atsinaujins gretimose liaukose. Taip pat operacijos metu galima paimti naviko mėginį ir ištirti jo piktybiškumą. Kilus įtarimui dėl guzelio ar sukietėjimo Jūsų augintinio papilvėje, būtinai pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju.
Kokios prognozės?
Šunų, sergančių pieno liaukų navikais, prognozė priklauso nuo šių veiksnių: naviko tipo, dydžio, ar yra pažeisti regioniniai limfmazgiai, metastazių buvimo ar nebuvimo. Kitaip tariant, ligos prognozė ir baigtis būna labai individuali. Paprastai šios onkologijos prognozė yra tiesiogiai susijusi su ankstyvu nustatymu ir gydymu. Kiekvienas augintinio atvejis gali būti labai panašus, bet tuo pačiu ir labai skirtingas, todėl dėl tolimesnės diagnostikos kreipkitės į chirurgijos ar onkologijos veterinarijos gydytoją specialistą.
Norėdami užsiregistruoti konsultacijai skambinkite klinikos registratūros telefonu: +370 619 46265