Bendroji nejautra

2021-11-25

  Anestezija – tai dirbtinai sukelta organizmo nejautra, kitaip vadinama bendrąja nejautra. 

Jos tikslas – užtikrinti, kad gyvūnas chirurginių ar diagnostinių procedūrų metu nejaustų skausmo, nuslopinti sąmonę ir kūną, kad būtų atsipalaidavęs, nereaguotų į dirgiklius. Šie anestezijos komponentai suteikia galimybę saugiai atlikti reikiamas manipuliacijas, apsaugoti ne tik gyvūną bet ir šeimininkus, personalą. 

Kam taikoma bendroji nejautra?

     Įvairioms procedūroms taikoma skirtingo stiprumo narkozė, pavyzdžiui atliekant rentgeninį tyrimą naudojama silpna anestezija, tokiu būdu gyvūnas nejaučia skausmo, galima įvertinti kaulinių struktūrų pakitimus, taip pat gaunamos kokybiškesnės nuotraukos, nes gyvūnas nejuda, nesipriešina, galima paguldyti reikiama pozicija. Chirurginių operacijų metu taikoma stipresnė narkozė, atsižvelgiant į planuojamos operacijos laiką ir gyvūno būklę.

Ar reikėtų bijoti augintinio narkozės?

    Gyvūno būklė prieš procedūrą turi būti kruopščiai išanalizuota ir įvertinta. Prieš anesteziją visada atliekame klinikinę apžiūrą, kurios metu įvertinamas gyvūno širdies ir kvėpavimo dažnis, atliekame kraujo tyrimus. Kraujo tyrimai padeda įvertinti gyvūno inkstų, kepenų veiklą bei pastebėti ankstyvus ligų požymius. Po apžiūros ir tyrimų veterinarijos gydytojas gyvūną priskiria anestezijos rizikos grupei remdamasis Amerikos anesteziologų asociacijos rekomendacijomis (sudaro penkios grupės nuo minimalios iki skubios pagalbos) ir individualiai parenka saugiausią medikamentų schemą, atsižvelgiant į jūsų augintinio amžių, rūšį, veislę, klinikinę būklę, tyrimų rezultatus, diagnozę, atliekamos procedūros sudėtingumą. 

Stebimi gyvybiniai gyvūno rodikliai visos procedūros metu

   Siekiant užtikrinti sklandų gyvūno pabudimą ir saugumą bendrosios nejautros metu, nuolat kontroliuojami jo gyvybiniai rodikliai: pulsas, širdies darbas, kraujo prisotinimas deguonimi, kvėpavimo dažnis, kraujo spaudimas, temperatūra.

Pasirenkama saugiausia narkozė

    „RuminaVet“ klinikose bendroji nejautra gali būt sukeliama injekciniu būdu, anestetikus leidžiant į raumenis, veną arba juos įkvepiant – inhaliaciniu būdu. Pagrindiniai skirtumai tarp vaisto aplikavimo būdų yra jų pašalinimas iš organizmo. Suleisti medikamentai dažniausiai šalinami per inkstus su šlapimu ir kepenis su tulžimi, o įkvepiami – per plaučius, taigi šis bendrosios nejautros sukėlimo būdas gali būt taikomas net ir sisteminius susirgimus turintiems augintiniams, yra lengviau valdomas ir saugesnis. Gyvūnams gali būti atliekama ir vietinė nejautra, kurios metu nuskausminama tik tam tikra kūno dalis. 

Pasidalink: