Jūsų gyvūnas susirgo ir veterinarijos gydytojas informuoja jog jam reikės atlikti bendrąją nejautrą, kad galėtų išspręsti problemą. Taigi kas vyksta prieš atliekant nejautrą, jos metu ir po jos?
Yra dvi pagrindinės priežastys kodėl gyvūnui gali būti taikoma nejautra: kad jis būtų imobilizuotas (t.y. nejudėtų procedūros metu) ir kad nejaustų skausmo.
Nemalonių procedūrų metu gyvūnams turi būti kiek įmanoma labiau sumažinamas diskomfortas. Anestezija (reiškia “be jausmo”) leidžia gydytojui atlikti tai ką privalo per kiek įmanoma trumpesnį laiko tarpą be papildomos rizikos sukelti nemalonius pojūčius ar sužeidimus pacientui.
Kaip yra atliekama anestezija? Kaip ir žmonėms, yra keli skirtingi bendros nejautros būdai. Vaistai gali būti sušvirkščiami į veną arba į raumenis.
Bendros nejautros metu yra matuojamas kraujo spaudimas
Kiekvienas iš šių būdų turi privalumų ir trūkumų. Intraveninė anestezija greitai pasireiškia (laiko tarpas nuo to momento kai vaistas yra suleidžimas iki gyvūnas užmiega), bet ji ilgai netrunka. Kai kuriems intraveniniams anestetikams reikia daugiau laiko, kad pasišalintų iš organizmo, nes jie pirma turi būti metabolizuojami kepenyse ir inkstuose.
Ilgesnių procedūrų (užtrunkančios ilgiau nei 15 min.) metu paprastai yra taikoma bendra inhaliacinė nejautra. Dujos yra įkvepiamos per vamzdelį, sujungtą su trachėjoje patalpintu inhaliaciniu vamzdeliu, kuris yra prijungtas prie anestezijos aparato. Jame yra sumaišomas deguonis su garinamu anestetiku. Anestezijos lygis priklauso nuo dujų mišinio procentinio santykio. Bendra anestezija yra suteikiama per plaučius,o ne preparatą leidžiant į kraujotaką. Kuomet procedūra yra baigta gyvūnas paprasčiausiai iškvėpuoja medikamentus ir greitai atsigauna.
Anestezija su izofluoranu panaudojant anestezijos aparatą
Veterinarai prieš operaciją įvertina daugelį faktorių: amžių, atliekamą procedūrą ir esamą gyvūno būklę, kad galėtų parinkti tinkamiausią anestezijos būdą pacientui.
Izofluoranas yra vienas iš naujausių ir saugiausių inhaliacinių anestetikų naudojamų smulkių gyvūnų praktikoje. Daugeliu atvejų prieš taikant anesteziją nadojama sedacija (priešanestezinė injekcija), tuomet dujos tiekiamos uždėjus kaukę ant snukio. Kuomet gyvūnėlis miega yra patalpinamas endotrachėjinis vamzdelis ir gali būti tiekiama dujinė anestezija. Daugelis pacientų patys parodo reikiamą anestezijos lygį. Kuomet ji nėra pakankama tuomet jie sunkiau kvėpuoja, įkvepia daugiau anestetikų ir vėl pasiekia reikiamą anestezijos lygį. Kuomet yra tiekiamas tinkamas kiekis anestezinės medžiagos kvėpavimas sulėtėja ir įkvepiama mažiau dujų.
Saugumas yra daugelio veterinarijos gydytojų prioritetas. Prieš taikant anesteziją gyvūnas yra patikrinamas, ypač atkreipiant dėmesį į širdies ir plaučių darbą. Diagnostiniai tyrimai (šlapimo ir kraujo, taip pat, kai kuriems pacientams, elektrokardiograma arba rentgeno nuotrauka) atliekami norint nustatyti organizmo būklę, taip pat įsitikinti, kad gyvūnas gali būti saugiai anestezuojamas. Veterinarijos gydytojas turi būti informuotas dėl anksčiau buvusių ligų ar naudojamų medikamentų.
Pacientai, kuriems yra taikoma anestezija yra nuolat stebimi. Svarbu yra atsižvelgi į dantenų spalvą, taip pat į įkvėpimų skaičių per minutę. Veterinarijos klinikoje taip pat yra naudojamas elektrokardiografas, kvėpavimo monitorius su aliarmo sistema, pulsoksimetras (jis matuoja deguonies kiekį paciento organizme, taip pat pulsą), matuojamas CO2 kiekis ir kraujo spaudimas. Ši įranga padidina procedūros saugumo lygį.
Anestezija yra svarbi modernios veterinarinės medicinos praktikos dalis ir be priežasties nėra taikoma. Jei jūsų gyvūnui reikia bendros nejautros, dažniausiai nėra kito alternatyvaus pasirinkimo. Jeigu jums kyla abejonių būtinai pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju dėl veterinarijos klinikoje turimos įrangos ir stebėjimo prietaisų. Jūsų geriausias draugas jums už tai padėkos.