Mastocitoma

2022-09-29

Mastocitoma– tai putliųjų ląstelių piktybinis navikas, kuris dažniausiai atsiranda mažai plaukuotoje odoje, snukio, pėdučių bei išangės srityje. Iš pirmo žvilgsnio būna panašus į karputę ar guzelį, žaizdelę, tačiau tik atlikus išsamius tyrimus galima nustatyti tikslią diagnozę. 

Simptomai

Šios rūšies navikas pasireiškia vidutinio amžiaus šunims ir yra išskirtos kelios gyvūnų veislės, kurioms pasireiškia dažniau- Auksaspalviai retriveriai, Bostono terjerai, Bulterjerai, Bokseriai, mopsai. Gali būti įvairios išvaizdos, dydžio, formos, gali būti aplink patinę, paraudę.  Retais atvejais, šios rūšies navikas gali sukelti imuninį atsaką, kurio metu pasireiškia stipri alerginė reakcija. Gali pasireikšti silpnumas, snukio srities tynis, apalpimas, staigus vėmimas ir viduriavimas. 

Kada reikėtų pasirodyti veterinarui? 

  • Pastebėjus naujai atsiradusį guzelį,
  • Jau kurį laiką esantis darinukas pakeitė dydį ar spalvą,
  • Stipri alerginė reakcija/ anafilaksija. 

Diagnostika

Pirmiausia atliekamas mažai skausmingas citologinis tyrimas, kurio metu paimamas mėginys su adata iš darinio ir gautos ląstelės padengiamos ant stiklelio. Toks mėginys leidžia tik įtarti diagnozę. 100% diagnozė pasakoma atlikus histopatologinį mėginį, kuris atliekamas su narkoze arba vietine nejautra išpjovus dalį pažeisto audinio. 

Gydymas

Pirmiausia įvertinama, ar įmanoma darinį pašalinti chirurgiškai. Kadangi šios rūšies navikas yra ypač piktybinis, reikia operacijos metu pašalinti 3-5cm odos ploto už darinio ribų. Taip pat taikoma chemoterapija, kuri kiekvienam gyvūnui parenkama individualiai.

Prognozė

Nustačius mažiau piktybinį mastocitomos atvejį, dažniausiai užtenka išoperuoti dideliu plotu aplinkui. Tuomet prognozė būna gera, lieka maža tikimybė, kad navikas ataugs, tačiau esant labai piktybiniui navikui tik išoperavus vidutinis išgyvenamumas 4 mėn., o taikant papildomai chemoterapiją daugiau nei metai.

Pasidalink: