PIRMOJI PAGALBA IR AUGINTINIO VAISTINĖLĖ

2021-04-13

Nutirpus sniegui ir artėjant šiltajam laikotarpiui norisi kartu su šeima ir augintiniais nuvažiuoti į gamtą, pasivaikščioti miškuose ar praleisti laiką prie jūros. Ne visuomet atostogos gali vykti pagal planą, todėl reikėtų su savimi turėti ne tik žmonių, bet ir augintinių kelionės vaistinėlę, su kuria galėtumėte suteikti pirmąją pagalbą. Tokia būtiniausių priemonių dėžutė gali padėti ne tik kelionėse, bet ir namuose. 

Pirmi žingsniai atsitikus nelaimei

Pirmiausia atsitikus bet kokiai nelaimei turite išlikti ramūs ir neleisti emocijoms užvaldyti. Jei aplink yra daugiau žmonių, pakvieskite ir duokite tikslius nurodymus, pavyzdžiui: „ Paskambinkite veterinarijos gydytojui“, „ Atneškite iš automobilio vaistinėlę“ , „ užspauskite žaizdą“.  Tikslūs nurodymai padės šalia esančiam žmogui nepanikuoti, greičiau bus suteikta pirmoji pagalba. Kitas žingsnis- nedelsiant imkitės veiksmų. Jei esate netoli veterinarijos klinikos, kuo greičiau nuvežkite ten augintinį, jei tokios galimybės nėra- konsultuokitės telefonu ir atlikite būtinus veiksmus būklei stabilizuoti. 

Augintiniui įsipjovus 

Jei įsipjovimas negilus, stenkitės išvalyti žaizdą, kad būtų kuo mažiau žemių ir purvo.  Prispaudę sterilų tamponėlį apvyniokite lipniu tvarsčiu. Kai kraujavimas bus sukontroliuotas, vykite į veterinarijos kliniką, kadangi žaizdą gali tekti susiūti. Jei gyvūnas stipriai kraujuoja- kuo skubiau stenkitės sustabdyti kraujavimą. Užriškite aukščiau kraujuojančios vietos raištį ar bintą, kad gyvūnas nenukraujuotų. Ant kraujuojančios vietos prispauskite sterilų tamponėlį, apvyniokite bintu ir kuo skubiau važiuokite į veterinarijos kliniką. 

Įgėlus bitei

Aktyvūs šunys dažnai mėgsta gaudyti vabzdžius, tačiau ne visada tokios gaudynės baigiasi gerai. Pavojingiausia, kai vabzdys įgelia burnoje ar aplink snukį, kadangi greitas organizmo atsakas (dar vad. anafilaksinis šokas) , gali sukelti staigų snukio, gerklų ir liežuvio tynį. To pasekoje augintiniui sunku kvėpuoti, organizmas negauna deguonies. Pirmiausia skubiai pašalinkite bitės geluonį, nes iš jo dar kurį laiką sunkiasi nuodai. Kuo skubiau suduokite antihistamininių (priešalerginių) vaistų pagal gyvūno svorį. Įkandimo vietą šaldykite. Jei gyvūnas negali kvėpuoti, kuo skubiau vežkite į artimiausią veterinarinę kliniką ir pakeliui praneškite, kad veterinaras iš karto pasiruoštų Jūsų atvykimui. 

Suėdus nuodus

Pirmiausia reikėtų kuo greičiau vimdyti gyvūną. Per 30-60min per skrandį toksinai patenka į kraują, todėl kiekviena akimirka yra labai svarbi. Šioje situacijoje girdykite vandenilio peroksidą 3%. Rekomenduojama dozė- arbatinis šaukštelis 10kg gyvūno svorio, tačiau ne visada toks kiekis gali sukelti vėmimą. Pakartotinai suduokite tol, kol gyvūnas apsivems. Nedelsiant važiuokite į veterinarijos kliniką. 

Ką reikėtų turėti augintinio vaistinėlėje? 

  • Veterinarijos klinikos telefono numeris. Šis punktas ypač svarbus, kadangi paskambinus gydytojas rekomenduos ką daryti specifinėje situacijoje ar kokius medikamentus suduoti. 

 

  • Dezinfekuojantis tirpalas. Dažniausiai naudojamas peroksido tirpalas, tačiau jis peršti ir gali sukelti gyvūnui diskomfortą. Veterinarijos vaistinėse parduodamas chlorheksidino purškiamas tirpalas tinka infekuotoms žaizdoms plauti, o sudėtyje esančios medžiagos veikia raminančiai ir skatina audinių atsinaujinimą. Taip pat tinka praskiestas jodo povidono tirpalas, geriau žinomas kaip Betadinas. 
  • Termometras. Augintinių temperatūra turėtų būti 38-39°C.
  • Sterilūs vatos tamponėliai
  • Lipnūs tvarsčiai ir bintas. 
  • Žirklės ir pincetas.
  • Vienkartinės pirštinės.
  • Spiritinės servetėlės.
  • Įrankis erkėms ištraukti.
  • Atsarginis pledas.
  • Vaistai pagal augintinio svorį.  Adrenalinas, priešalerginiai vaistai (Tavegyl). Svarbu priminti, jog bet kokie žmonėms skirti medikamentai gali ne tik padėti, bet ir stipriai pakenkti augintiniui. Dėl tikslesnės konsultacijos kokius medikamentus leidžiama suduoti augintiniams skambinkite veterinarijos klinikos telefonu.

 

„Ruminavet“  klinikos telefono numeris : +370 619 46265

Pasidalink: