Šlapimo pūslės akmenys
Kas yra šlapimo pūslės akmenys?
Šlapimo pūslės akmenys yra akmens pavidalo mineralinės nuosėdos, kurios susidaro šlapimo pūslėje. Šlapimo pūslės akmenys gali susiformuoti kaip vienas telkinys arba gali būti sudaryti iš daugelio mažesnių dalelių. Gali formuotis smulkūs kristalai, kurie pasišalina kuomet gyvūnas šlapinasi.
Ar šlapimo pūslės akmenys yra tas pats kaip inkstų akmenys?
Inkstų akmenys yra mineralinės nuosėdos, kurios atsiranda inkstuose. Jie pasitaiko rečiau nei šlapimo pūslės akmenys ir jiems nereikia skubios priežiūros, kuri yra būtina kuomet yra aptinkami akmenys šlapimo pūslėje. Inkstų akmenys įprastai nėra susiję su šlapimo pūslės akmenimis.
Ar šlapimo pūslės akmenys sukelti problemų mano augintiniui?
Taip, du dažniausi požymiai, kad pas jūsų gyvūną šlapimo pūslėje yra akmenys, tai kraujas šlapime ir apsunkintas šlapinimasis. Kraujas atsiranda dėl akmenų trinties į šlapimo pūslės sienelę. Šlapinimosi problemos atsiranda dėl šlapimo pūslės ir šlaplės dirginimo arba kuomet maži akmenys arba smėlis keliauja iš šlapimo pūslės, kai gyvūnas šlapinasi. Jei akmenys pajuda iš šlapimo pūslės ir įstringa šlaplėje tuomet susidaro obstrukcija. Tai skausminga, pavojinga gyvybei būklė. Jei obstrukcija yra greitai neatpalaiduojama (neatstatomas šlapimo takų praeinamumas) tuomet galimas šlapimo pūslės plyšimas ir gyvūnas neišgyvena. Jei įtariate, kad jūsų augintinis gali turėti šią problemą reikia nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją.
Ar visi šlapimo pūslės akmenys yra vienodi?
Ne, yra keletas šlapimo pūslės akmenų tipų. Vienas iš labiausiai paplitusių yra vadinamas struvitais. Šie akmenys susidaro iš magnio, amoniako ir fosforo. Kitas tipas yra uratų akmenys. Jie yra dažnai aptinkami pas dalmatinų, kurie turi genetiniškai paveldimą fermentų trūkumą, todėl uratai formuojasi jų šlapimo pūslėje. Dar vienas tipas yra oksalatų akmenys Taip pat yra ir kitų rečiau pasitaikančių akmenų rūšių.
Kas lemia šlapimo pūslės akmenų susidarymą?
Yra keletas veiksnių, kurie turi įtakos šlapimo pūslės akmenų susidarymui. Jei yra nesubalansuoti mineralinių medžiagų kiekiai pašare konkrečiam gyvūnui, kristalai gali susidaryti šlapime. Šie kristalai gali dirginti šlapimo pūslės sienelę ir sukelti tam tikrą kraujavimą. Bakterinės infekcijos taip pat gali vaidinti svarbų vaidmenį. Kitas veiksnys yra pH arba šlapimo rūgštingumas. Bakterijoms palankesnė terpė kuomet šlapimas yra šarminis, o ne neutralus arba rūgštinis. Šios bakterijos kartu su kristalais, kurie gali susidaryti šarminėje aplinkoje gali lemti akmenų atsiradimą. Tokiu būdu gali susidaryti struvitų akmenys. Paveldimumas, mityba ir bendra sveikatos būklė gali prisidėti prie šios problemos atsiradimo.
Kiek laiko užtrunka kol susiformuoja akmenys?
Tai priklauso nuo to, kiek yra kristalų, kokia stipri yra šlapimo pūslės infekcija ir koks yra šlapimo pH. Akmenys gali susidaryti netgi per kelias savaites. Tačiau dažniausiai problema išvysto per kelis mėnesius.
Kaip man pastebėti, kad mano augintinis turi akmenų?
Tokie patys simptomai, kurie atsiranda esant šlapimo pūslės infekcijai, gali pasireikšti ir esant šlapimo pūslės akmenims, būtent apsunkintas šlapinimasis ir kraujas šlapime. Kartais, akmenys yra pakankamai dideli, tad veterinarijos gydytojas gali jausti juos čiuopiant per pilvo sieną. Tačiau apžiūros metu nieko nejaučiant negalima teigti, kad jų nėra. Dauguma šlapimo pūslės akmenų gali būti matomi atliekant rentgeno arba ultragarsinius tyrimus. Kai kurie akmenys gali nesimatyti rentgeno tyrimo metu. Tais atvejais, gali būti atliekamas šlapimo nuosedų mikrospokavimas. Veterinarijos gydytojas gali visa tai atlikti, jei yra įtarimų, kad gyvūnas gali turėti akmenų.
Ar gali gyvūnai, turintys šlapimo pūslės akmenų, būti gydomi?
Taip, yra naudojama keletas metodų priklausomai nuo akmenų tipo ir nuo jų sukeltos situacijos sunkumo. Greičiausias būdas išspręsti problemą yra pašalinti akmenis chirurginiu būdu. Operacijos metu veterinarijos gydytojas atveria pilvo ertmę, suranda šlapimo pūslę, ją atidaro ir pašalina akmenis. Šlapimo pūslė ir šlaplė tuomet yra praplaunamos siekiant pašalinti esantį smėlį. Kitas variantas yra ištirpinti akmenis taikant specialią dietą. Dietos tipas priklauso nuo akmenų tipo. Šis metodas padeda išvengti operacijos, bet negali būti naudojamas visų tipų akmenims. Trečiasis metodas yra šlapimo kateterio įvedimas į šlapimo pūslę. Tuomet vandens srovės pagalba akmenys iš jos yra išplaunami. Šis metodas yra sėkmingas tik tuomet jeigu akmenys yra labai maži. Kuomet akmenys yra pašalinami tada veterinaras gali juos išanalizuoti (nustatyti jų tipą) ir pateikti rekomendacijas, kad akmenys nesusidarytų pakartotinai.
Kaip aš galiu apsaugoti savo augintinį nuo šlapimo pūslės akmenų susidarymo?
Prevencija visada yra geriau nei ligos gydymas. Jūsų augintinis visada turi turėti daug, švaraus ir lengvai prieinamo vandens. Lygiai taip pat svarbu yra sudaryti sąlygas augintiniui laiku šlapintis, negalima gyvūno versti ilgai kentėti. Dažni pasivaikščiojimai padeda gyvūnui laiku pasišlapinti ir tuo pačiu pašalinti iš šlapimo pūslės bakterijas bei kristalus. Veterinarijos gydytojas gali Jums rekomenduoti atlikti šlapimo tyrimą norint įvertinti jūsų augintinio sveikatos būklę. Tai yra geriausias būdas aptikti problemą prieš jai pasireiškiant.
Autorinės teisės Veterinarijos gydytojas Paulius Morkūnas.